Úvod
Slavistický výskum sa na Slovensku po roku 1993 uskutočňuje ako koordinovaný, systematický a projektovaný interdisciplinárny výskum, ktorého strategickým zámerom je osvetľovanie spoločensky aktuálnych tém v oblasti vzťahov slovenského jazyka a kultúry k iným slovanským i neslovanským jazykom a kultúram.
Jazyk, literatúra, história, folkloristika i etnológia sa v rámci slavistického výskumného programu orientujú najmä na slovensko-slovanské i slovensko-neslovanské vzťahy a predstavujú tak Slovensko ako celok jedinečný nielen svojím obsahom, ale predovšetkým ako prirodzenú, formujúcu a neoddeliteľnú súčasť slovanského, európskeho i medzinárodného kultúrneho priestoru. Vedeckovýskumná a vedecko-koordinačná činnosť v rámci slovenskej slavistiky pritom vyplýva úzkej spolupráce so Slovenským komitétom slavistov i Slavistickým ústavom Jána Stanislava Slovenskej akadémie vied, ktoré vedecko-organizačne i výskumne pokrývajú takto široko vnímané spektrum interdisciplinárneho slavistického výskumu.
O aktuálnych otázkach stavu i rozvoja slovenskej slavistiky sa diskutovalo na Prvom kongrese slovenských slavistov, ktorý sa v sídle Slavistického ústavu Jána Stanislava SAV a Slovenského komitétu slavistov uskutočnil v dňoch 26.–28. októbra 2011 na tému Slovenská slavistika po roku 1993. Na prvom slovenskom slavistickom kongrese sa ukázalo, že slovenská slavistika zastáva významné miesto v domácom i medzinárodnom výskumnom rámci. Z rokovaniach kongresu vyplynulo, že slavistický výskum na Slovensku zohráva strategickú úlohu pri komplexnom interdisciplinárnom poznaní spoločensky i politicky aktuálnych tém. Určujúcim je v tejto súvislosti rozsah i kvalita aktivít, ktoré Slovenský komitét slavistov v spolupráci so Slavistickým ústavom Jána Stanislava SAV programovo i organizačne zabezpečuje. Významný podiel na systematickom rozvoji slovenskej slavistiky má pritom inštitucionalizovaný výskum.
Peter Žeňuch
predseda Slovenského komitétu slavistov
riaditeľ Slavistického ústavu Jána Stanislava SAV
1. kapitola
Inštitucionalizovaný slovenský slavistický výskum
2. kapitola
Zo slavistickej jazykovedy
3. kapitola
Zo slavistickej literárnej vedy
4. kapitola
Zo slavistickej historiografie
K výskumu cyrilo-metodskej problematiky na Slovensku po roku 1993 Martin Hetényi – Peter Ivanič |
Z problematiky výskumu ikon na Slovensku Vladislav Grešlík |