• Slovenčina
  • Русский
  • English

Stanovisko VR SÚJS SAV, v.v.i. pre Predsedníctvo SAV

Stanovisko Vedeckej rady Slavistického ústavu Jána Stanislava SAV, v. v. i., k spájaniu s inou inštitúciou SAV

Vedecká rada SÚJS SAV, v.v.i., na svojom zasadnutí 18. marca 2024 prerokovávala odporúčanie Predsedníctva SAV o spojení s inou vedeckovýskumnou inštitúciou SAV z Oddelenia vied o spoločnosti a kultúre. Dôvodom k odporúčaniu na spojenie ústavu a vytvorenie väčšieho vedeckovýskumného centra je najmä podprahový počet zamestnancov. Táto požiadavka vyplýva z odporúčaní pravidelného hodnotenia ústavov SAV medzinárodným metapanelom, ktoré sa uskutočnilo v roku 2021: „Štyri ústavy nepovažujeme za životaschopné ako samostatné jednotky: Slavistický ústav Jána Stanislava, Ústav svetovej literatúry, Ústav hudobnej vedy a Ústav orientalistiky. Nie je to preto, že by výskum jednotlivých vedcov nezodpovedal štandardom alebo bol menej dôležitý, no tieto ústavy sú príliš malé na to, aby prosperovali, a jednotliví výskumní pracovníci majú príliš málo spoločného, aby tvorili živú akademickú komunitu. Odporúča sa, aby SAV vytvorila nový ústav, a to Ústav pre svetovú literatúru a umenie, v ktorom by sa Ústavy slovenskej literatúry, svetovej literatúry a hudobnej vedy spojili s Centrom vied o umení a príslušnými vedeckými pracovníkmi Slavistického ústavu Jána Stanislava a Ústavu orientalistiky. Ďalší vedci z posledných dvoch ústavov môžu nájsť svoj akademický domov v Jazykovednom ústave Ľudovíta Štúra alebo v Historickom ústave.“

(https://www.sav.sk/uploads/dokumentySAV/evaluation/Odporucania_Metapanelu_SAV.pdf)

V snahe o implementáciu odporúčaní metapanelu vstúpil riaditeľ SÚJS SAV, v.v.i., doc. Šimon Marinčák, do rokovaní s vedením vyššie uvedených inštitúcií SAV o možnostiach vytvorenia spoločného pracoviska. O výsledkoch a možnostiach budúcej spolupráce informoval členov Vedeckej rady SÚJS SAV, v.v.i., ktorá po diskusii prijala nasledujúce stanovisko:

Vedecká rada SÚJS SAV, v.v.i., dostatočne citlivo vníma okolnosti, ktoré vedú k vytváraniu väčších vedeckovýskumných centier v rámci SAV. V danej situácii však vyslovujeme obavy o redukciu vedeckovýskumného zamerania ústavu, potlačenie alebo zánik slavisticky orientovaného výskumu na pôde SAV, ktorý ako jediný svojimi výskumnými aktivitami zastrešuje oblasť porovnávacích výskumov o vzťahu slovenského jazyka a kultúry     k iným slovanským i neslovanským jazykom a kultúram a tiež pri prezentácii spoločensky či politicky aktuálnych tém súvisiacich s daným výskumným programom. Táto    vedeckovýskumná stratégia sa realizuje aj v kooperácii s inými slavistickými inštitúciami v zahraničí, s Medzinárodným komitétom slavistov a Slovenským komitétom slavistov. Podľa výsledkov hodnotenia VER 2022 sa SÚJS SAV, v.v.i. (vo vednej oblasti Filológia) nachádza na druhom mieste v rámci hodnotených inštitúcií, výsledky interného ročného hodnotenia a výkonového financovania vedeckých organizácií      3. oddelenia SAV na rok 2024 ukazujú, že SÚJS spomedzi 17 organizačných zložiek dosahuje štvrté najlepšie výsledky. Zohľadniac aj tieto skutočnosti, nič nenasvedčuje tomu, že by Slavistický ústav Jána Stanislava SAV, v.v.i, nebol životaschopnou a samostatnou vedeckovýskumnou inštitúciou. VR SÚJS SAV, v.v.i., preto prijala rozhodnutie, že nesúhlasí so zlúčením s inou organizačnou zložkou SAV.

Bratislava 18. 3. 2024                                                            prof. Róbert Lapko, Th.D., PhD.

                                                                                                predseda VR SÚJS SAV, v.v.i.